JAK ZROBIĆ TACĘ Z RATTANEM

Rattan od ponad 2 lat ponownie króluje nie tylko na salonach, ale też w kuchniach, łazienkach i sypialniach. Naturalna rattanowa plecionka wraca w unowocześnionej formie i przestaje być domeną meblarską. Jej popularność spowodowała wielką kreatywność wśród producentów dodatków do domu, ale także wśród osób, których pasją są projekty DIY, czyli takich jak ja. Jako miłośniczka wszelkich plecionek, koszów z traw, wikliny i innych naturalnych materiałów ucieszyłam się bardzo i sama zaczęłam stosować rattan w moich wnętrzach, ale też w mieszkaniach, które przechodziły pod moim okiem metamorfozę. Mogliście już zobaczyć jak udoskonaliłam moją komodę plecionką rattanową czy home staging, gdzie plecionka wiedeńska również była ważnym elementem funkcjonalno-estetycznym.

CO TO JEST RATTAN?

Dla nie wtajemniczonych: co to w ogóle jest rattan? Dla mnie najważniejszą cechą tego materiału jest to, że jest to surowiec naturalny pozyskiwany z palm rattanowych. Uwielbiam naturalne materiały w wykończeniu domu i kiedy mam taką możliwość takie właśnie wybieram. Z rattanu, który jest odpowiednikiem naszej wikliny tworzy się plecionki. Z tych plecionek zaś tworzy się elementy mebli, a od jakiegoś czasu, wszystko co tylko się da. Na sklepowych półkach czy w tutorialach bloggerów możecie zobaczyć rattan na półkach, lampach, koszach czy tacach właśnie. Możliwe, że oglądając te rattanowe cuda zauważyliście jeszcze jedną rzecz- plecionki bywają różne!

PLECIONKA RATTANOWA- RODZAJE

Najbardziej popularne rodzaje plecionek wykonanych z rattanu to:

 • PLECIONKA WIEDEŃSKA- najbardziej znana i rozpowszechniona plecionka rattanowa charakteryzująca się regularnymi dużymi ośmiokątnymi dziurkami w splocie
 • PLECIONKA SPLOT LNIANY -splot maty rattanowej przypominający swoją strukturą grubo tkaną tkaninę lnianą. Splot, który mocno zyskał na popularności w ostatnim czasie. Splot lniany może być rzadszy 3×3 (3 otwory na 1 cal) lub gęściejszy 6×6 (6 otworów na 1 cal)

RODZAJE RATTANU

Rattan jest już klasyką w we wnętrzach, nie tylko ze względu na swoje właściwości (jest mocny i bardzo łatwo jest go formować ), ale także ze względu na walory estetyczne. Wymaga jednak konserwacji, dlatego wymyślono łatwiejszą w utrzymaniu imitację- technorattan, który używany jest głównie w produkcji mebli ogrodowych.

Jest jeszcze jedna cecha rattanu, która mogła być bodźcem do znalezienia dla niego alternatywy. Materiał ten jest coraz droższy, myślę, że dużo się nie pomylę jeśli napiszę, że cena plecionek wzrosła w ciągu 2,5 roku 2,5 krotnie. Więc jeśli uwielbiacie plecionki rattanowe, ale cena jest dla Was za wysoka rozważcie sztuczny rattan – plecionkę papierową. Wyglądem nie wiele różni się od oryginału, ale cenowo jest bardziej dostępna.

JAK ZROBIĆ TACĘ Z PLECIONKĄ RATTANOWĄ?

Wiecie już co to jest rattan i plecionka rattanowa, znacie jej rodzaje i alternatywy, możemy więc przejść do konkretów. Jak zrobić tacę rattanową? Zrobienie takiej tacy nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. O wiele trudniejsze jest zdobycie odpowiedniej szerokości i grubości listewek do jej wykonania. Ponieważ moją tace wykonałam blisko 2 lata temu, dostawcy listewek z allegro nie jestem już w stanie namierzyć. Udało mi się znaleźć listwę 0,5x2x90cm dobrą do wykonania takiego projektu w OBI. Idealną w rozmiarze listwę znalazłam też w sklepie modelarskim 1,5×0,5x 50cm. Moja taca ma listwy o szerokości 1 cm, bo takie miałam w domu, a to była taca zero waste, czyli wykorzystałam to co pozostało mi z innych projektów. Wiem już jednak, że 1 cm to odrobinę za mało. Idealną szerokością będzie 1,5 lub 2 cm. Ale zacznijmy od początku.

MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA TACY Z RATTANEM

Poniższe ilości materiałów potrzebne są do wykonania tacy w rozmiarze 30x40x10 cm.

 • sklejka o grubości min 10 mm i wielkości 30×40 cm
 • listewki o rozmiarze 1,5 x 0,5 x 50 cm 12 sztuk
 • plecionka rattanowa 2 szt 10 x 30 cm i 2 szt 10 x 40 cm (plecionkę można kupować na cm bieżące)
 • mocny klej uniwersalny (np. płynny gwóźdź)
 • opcjonalnie metalowe okucia narożników tacy
 • wosk do wykończenia i zabezpieczenia drewna (lub inny produkt, który macie w domu)

TACA Z RATTANEM KROK PO KROKU

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW

Jeśli zakupimy sklejkę przyciętą na interesujący nas wymiar, wystarczy ją lekko przeszlifować papierem 180, odtłuścić (np. spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną) i zabezpieczyć woskiem. Możecie użyć inny środek do zabezpieczenia sklejki i nadania koloru jak farba, lakier, bejca, olej jeśli posiadacie już go w domu. Ja użyłam to co miałam w swoich zasobach i pasowało mi kolorem, czyli wosk Annie Sloan w kolorze „dark”.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie listewek tworzących boki tacy. Docinamy listewki na odpowiednią długość. Tu trzeba uważać. Wybieramy jeden bok (ja wybrałam dłuższy), który będzie na długość boku tacy plus grubość dwóch sąsiadujących boków (grubość listewki x 4). W przypadku mojej tacy to było 40 cm + 4 x 0,5 cm=42 cm. Przycinamy na ten wymiar 4 listwy i 2 listwy na 40 cm (te będą od środka tacy). Krótsze listewki są dokładnie na szerokość tacy czyli 30 cm. Na tą długość przycinamy 6 sztuk listewek.

Całkowita wysokość tacy ze zdjęć to 10 cm. Pionowe listewki przycinamy na długość 10 cm minus 2 x szerokość listewki. Jeśli wybraliście listewkę 1,5 cm to pionowe listewki przycinamy na 7 cm. Potrzebujemy ich 12 sztuk.

Po docięciu listewek zabezpieczamy je woskiem z każdej strony. Zwróćcie uwagę, aby kolor, który ma mieć taca był nawet od wewnątrz, tak by naturalny kolor drewna nie wychodził nam szparami 😉 Gdy już wszystko jest w docelowej barwie docinamy rattan. Plecionka rattanowa powinna być minimalnie mniejsza niż bok tacy, czyli 2 sztuki 9,6cm x 41,6 cm oraz 2 sztuki 9,6 cm x 29,6 cm. Dlaczego polecam taką różnicę w wymiarach? Plecionka ładnie chowa się pomiędzy listewkami i wygląda to estetyczniej. Przycinanie rattanu z góry (tego co wystaje) nie daje takiego efektu. Uczcie się na moich błędach.

BUDOWA TACY

Następnym krokiem jest stworzenie boków tacy. Co to oznacza? Sklejenie listewek razem, a pomiędzy nimi umieszczenie plecionki rattanowej. Na zdjęciach poniżej widzicie stronę zewnętrzną i wewnętrzną boku. Od wewnątrz jest tylko 1 listewka, górna! Nie sugerujcie się zdjęciem. Robiłam je na bieżąco w trakcie projektu, a ten był modyfikowany „na żywo” 🙂 Jakby nie było wymyśliłam sobie tacę jednego dnia, a drugiego składałam z tego co miałam pod ręką, więc modyfikacje musiały nastąpić.

Po sklejeniu wszystkich boków możemy je zamocować do dna tacy. Robimy to również na klej. Jeśli jednak nam to nie wychodzi, klej nie chce trzymać, możemy przybić dół boków do dna małymi złotymi gwoździkami. Kleimy również krawędzie boków do siebie!

Dla wzmocnienia fizycznego i wizualnego na rogi tacy możemy dodać metalowe narożniki. Taca gotowa! Pozostało tylko udekorować nią wnętrze!

TACA RATTANOWA

Jak widzicie do zrobienia takiej tacy nie potrzeba wielkich umiejętności. Wystarczy pomysł i najlepiej wykorzystanie tego co macie w domu. Jeśli robiliście coś z rattanu i zostały Wam kawałki plecionki, zastanówcie się jak można go rozdzielić na boki tacy i zróbcie ją na wymiar waszych rattanowych resztek. Dokupienie sklejki i listewek jest tą tańszą częścią składową tego projektu. Jeśli jednak pragniecie tacy, jakiej nie możecie znaleźć na półkach sklepowych, a już wiecie jak samemu ją zrobić, rattan możecie zakupić na cm (co 10 cm) , wtedy nie jest to ogromny wydatek.

ZRÓB TO SAM

Mam nadzieję, że Ci, którzy najbardziej na tym blogu lubią instrukcje do projektów DIY będą usatysfakcjonowani tym wpisem. Jeśli ktoś z Was podejmie się wykonania takiej tacy, koniecznie się pochwalcie! Możecie przesyłać do mnie zdjęcia na adres izabela.perez.harriette@gmail.com. Za Waszą zgodą z przyjemnością opublikuje Wasze prace pod tym wpisem. A jeśli rozbudziliście w sobie ducha DIY, po więcej zapraszam tutaj!

Do zobaczenia przy kolejnym wpisie na blogu!

Iza

METAMORFOZA MIESZKANIA INSPIROWANA STYLEM JAPANDI
SALON Z BIBLIOTECZKĄ

1 Komentarz

 1. Zosiurkowa muma
  3 grudnia 2022 at 14:22 — Odpowiedz

  Jest piękna i z takim tutorialem na pewno dość łatwa 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU

Back

Udostępnij