ROLETY Z MATERIAŁU

ROLETY Z MATERIAŁU ZRÓB TO SAM

Odzew na pierwsze zmiany w pokoju syna bardzo miło mnie zaskoczył. Jeszcze milsze było to, że dopytywaliście o rzeczy, które zrobiłam własnoręcznie. Dużo pytań dotyczyło rolet. Zmotywowaliście mnie nimi do stworzenia wpisu o tym jak uszyć samemu rolety z materiału krok po kroku.

Ten sposób odcinania się od wścibskich oczu sąsiadów lub też słońca jest obecny w moim mieszkaniu od samego początku, czyli już ponad 5 lat. Pierwsze rolety zrobiłam jako tanią i prostą alternatywę dla drewnianych żaluzji, które sobie wymarzyłam. Przy urządzaniu mieszkania na początku zawsze są ważniejsze wydatki, jak na przykład lodówka czy zmywarka. Potem pojawiały się inne bardzo ważne zakupy i tak czas mija, a rolety nadal wiszą. Wiadomo, rzeczy tymczasowe są najtrwalsze. W przypadku tych rolet powiedzenie byłoby bardzo prawdziwe, gdyby nadal wisiały te same, które zrobiłam pół dekady temu. Przez ten czas jednak udoskonaliłam je i wykonałam kolejne. Dzięki temu dziś mogę Wam pokazać krok po kroku jak je zrobiłam. W tym momencie mogłabym kupić sobie wymarzone drewniane żaluzje, ale bardzo polubiłam ten rodzaj rolet, więc jeszcze jakiś czas w moim mieszkaniu pobędą. To już ich druga wersja.

Ostatnią roletą, którą szyłam była właśnie ta do pokoju mojego syna. Pierwszy raz z obiciowego lnu. Piękny szaroniebieski len prosto ze sklepu Bio Textill Polski Len. Chciałam, żeby tkanina była grubsza, ponieważ dość leniwie nie chciało mi się szyć rolety z podwójnie złożonego materiału. Zależało mi również, żeby była dwustronna. Ta tkanina spełniała wszystkie moje wymagania.

JAK ZROBIĆ ROLETY

Do wykonania rolety potrzebowałam :

 • drewniane kijki z supermarketu budowlanego – jeden okrągły (średnica 1,5cm) , drugi płaski ( szerokość 2,5cm)
 • tkanina (długość i szerokość zależy od okna).
 • skórzane rzemyki
 • małe wkręty haczyki (2 szt)
 • maszyna do szycia
 • nożyce
 • kreda
 • haki do ściany
rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

WYMIAROWANIE

Zaczynamy od wymierzenia okna wzdłuż i wszerz. Dokładniej, to mierzymy wnękę okna. Tkaninę docinamy ze sporym zapasem na obu stronach. Tkanina wszerz musi zachodzić co najmniej 1 cm z każdego boku na ścianę, aby roleta dobrze się układała po rozwinięciu. Do tego dodajcie ok 1,5 cm na podłożenie brzegów. Jeśli szerokość wnęki okna ma 90 cm, to przycinamy co najmniej 95 cm tkaniny. Jeśli dodacie jeszcze 1-2 cm raczej nie zaszkodzicie projektowi. Gorzej w drugą stronę. Wiem z autopsji.

Licząc długość rolety, do długości wnęki dodajemy kilka cm od góry (do wysokości haków nad oknem) mniej więcej 5-6 cm i ok 4-5 cm na tunele dla kijków od góry i dołu. Przykładowo, jeśli wnęka ma wysokość 120 cm, docinamy 135 cm tkaniny. Mój len miał 150 cm szerokości, musiałam więc przyciąć go na szerokość. Drewniane listewki, które zostały mi po poprzednich roletach ułatwiły odmierzanie materiału. Listewki powinny być krótsze około 1 cm niż ich tunele. Inaczej będą nieestetycznie wystawać z rolety.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

SZYCIE

Tkaninę obrzuciłam zygzakowym ściegiem, żeby się nie sypała. A len jak wiadomo, ma do tego duże ciągoty. Na obu bokach krawędzie zawinęłam i przypięłam szpilkami. Oczywiście szpilki można zamienić na fastrygę. Ja przyznam, że w pogoni za czasem, stosuje szybsze rozwiązanie-szpilki.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

Dobrze kolorystycznie dobraną nicią przeszyłam brzegi prostym ściegiem. Pozostało teraz uszyć tunele na listewki. Jeśli macie tkaninę z konkretnym wzorem, który ma dół i górę, to podpowiadam, że na górze używamy prostokątnej listewki. Dla ułatwienia przyłożyłam wcześniej wspomnianą listewkę i dopiero wtedy przypięłam materiał szpilkami tworząc tunel. Można ładnie podwinąć brzeg do środka, ale i tak go nie będzie widać od strony ściany.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

Taki sam tunel robimy z drugiej strony. Roleta gotowa w 90%. Tylko jak ją zawiesić i gdzie jest cały mechanizm podwijania? Następne zdjęcia wszystko wyjaśnią.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

MOCOWANIE I MECHANIZM PODNOSZENIA ROLETY

Ponieważ jest to najprostsza wersja rolety z materiału, to nie powinno zdziwić Was, że jest to wersja manualna. Nie ma sprytnych sznureczków, które za jednym pociągnięciem ręki zawiną lub rozwiną roletę. Ten model posiada mniej bystre mechanizmy. To nasze ręce będą odwalać główną robotę. W moich pierwszych wersjach szyłam materiałowe troczki. Aktualnie zastąpiłam je mniej pracochłonną i bardziej stylową alternatywą- skórzanymi rzemykami. Takimi ciut grubszymi od przeciętnej wersji. Na jedną roletę potrzebujemy dwóch długich rzemyków lub czterech krótszych rzemieni. Każdy składamy na pół i tam wkręcamy małe białe haczyki. Rzemyk nie musi być na długość całej rolety. Zastanówcie się do jakiej wysokości będziecie chcieli je rozwijać (nie licząc całego otwarcia).

Haczyki z rzemykami wkręcamy przez materiał w węższy bok prostokątnej listewki. I jeśli mamy już wywiercone haki w ścianie na roletę, koniecznie mierzymy ich rozstaw i odnosimy go do rolety. Jeśli jeszcze nie mamy haków w ścianie, a mamy już roletę, haczyki wkręcamy w odległości około 15 cm od każdej krawędzi. Następnie przykładamy do ściany i zaznaczamy miejsce do wywiercenia dziur na haki.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

EFEKT KOŃCOWY

Roleta z materiału gotowa. Wieszamy i „włoala”. Tak prezentuje się w całości w pokoju mojego syna. Poza praktyczną funkcją pełni też ważną rolę dekoratorską. Źle dobrana tkanina może zepsuć całe nasze starania, aby pomieszczenie było spójne i ładne. Z drugiej strony, ciekawa tkanina może podkręcić całe wnętrze. Miejcie to na uwadze wybierając tkaniny na wasze rolety!

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

Len jest materiałem dość hmm jakby to napisać, ruchliwym? Przy wymierzaniu go, tu i ówdzie mi się niepozornie przesunął i brakło centymetra lub dwóch na podwiniecie rolety z jednego boku. Całe szczęście bok dość ładnie fabrycznie wykończony, więc tragedii nie ma. A taka surowość do lnu pasuje (tak sobie tłumaczę tą wpadkę).

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

Na zdjęciach może wydawać się, że len przepuszcza dużo światła i słabo sprawdza się jako roleta. Spieszę wyjaśnić, że to tylko pozory i efekt obróbki zdjęć. Tkanina ta na tyle dobrze blokuje światło, że opuszczenie jej całkowicie uniemożliwiło mi zrobienie zdjęć, nawet na statywie. Ciemności egipskie jednym słowem. Dlatego nie obejrzycie jej na zdjęciach w pełnej krasie. Mam jednak nadzieje, że kadry, które pokazałam wystarczająco Was zachęcą do zrobienia własnej rolety.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

ROLETY Z MATERIAŁU W INNYCH POMIESZCZENIACH

W moim mieszkaniu w każde okno ubrane jest w roletę przeze mnie wykonaną. Salon i sypialnia do tej pory doczekały się już trzech wersji. W sypialni, gdzie zależało mi na mocnym zaciemnieniu, zrobiłam roletę dwustronną, z dwóch bawełnianych tkanin. Koszt wykonania rolety rośnie wtedy dwa razy. Aktualnie roleta wykonana jest z grubego jeansu.

rolety DIY , materiałowe rolety zrób to sam, rolety z rzemykami, rolety okienne

Lniana roleta mojego wykonania jest również w Starachowicach w pokoju letnim. Tam użyłam cienkiego lnu, dlatego roleta jest dwu warstwowa.

WADY I ZALETY ROLET

Po pięciu latach użytkowania rolet z materiału mogę Wam napisać o ich plusach i minusach.

PLUSY
 • cena (zależy od tkaniny)
 • możliwość samodzielnego wykonania-żadne niestandardowo wymiarowe okno nie będzie już problemem.
 • łatwość czyszczenia- wystarczy wykręcić haczyki, wyjąć listewki i wrzucić roletę do pralki
 • indywidualność- jej wygląd zależy od nas. Kto nam zabroni zrobić roletę patchworkowa?
 • spełnia podstawowe rolę – chroni przed światłem i lornetkami
 • manualne zwijanie rolety- mała cegiełka do lepszych bicepsów
MINUSY
 • samodzielne wykonanie (wpisuje w tej sekcji również, bo nie każdy lubi projekty DIY)
 • manualny mechanizm – potrzebne dwie wolne ręce, żeby zwinąć roletę do góry
 • bez dobrego dostępu do okna, takie rozwiązanie się nie sprawdzi (ze względu na ręczne zwijanie).Meble pod oknem utrudniają dostęp do rolety i jej zwijanie.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania co do wykonania rolety (bo może jakieś ważne kwestie nieświadomie ominęłam), pytajcie. Gdy zdarzy się, że wykonacie takie rolety za pomocą tego tutorialu, pochwalcie się. Z przyjemnością udostępnię Wasze dzieła na moim fanpagu. Oczywiście, nie obrażę się, jeśli stwierdzicie, że post warto udostępnić i to zrobicie.

EDIT :

Ponieważ wpis nadal jest popularny i dostaję zarówno tutaj jak i na social media zapytania jak dokładnie zamontowałam do ściany rolety wstawiam dodatkowe zdjęcie. Rolety zaczepiłam na małych hakach. Z daleka są one niewidoczne. Już same wasze zapytania o to, mimo iż widać rolety w pełnej krasie na zdjęciach, świadczą o tym, że mocowanie jest nierzucające się w oczy. Mam nadzieję, że zdjęcie poniżej rozwieje wasze wątpliwości. I przeogromnie się cieszę, że rolety przypadły Wam do gustu i wprowadzacie je w Wasze wnętrza.

Do zobaczenia przy kolejnym wpisie na blogu!

Iza

POKÓJ CHŁOPCA- CZYLI KRÓLESTWO MAŁEGO PANA Y PO ZMIANACH CZ I
PROJEKT STARACHOWICE-SYPIALNIA NR 2

27 komentarzy

 1. 12 marca 2017 at 09:07 — Odpowiedz

  Świetna! Rozważam wykonanie własnej 😉 Chciałam jakiś czas temu, ale nie bardzo wiedziałam, jak rozgryźć pewne kwestie techniczne… Teraz będzie mi łatwiej. Dziękuję!

 2. 12 marca 2017 at 17:07 — Odpowiedz

  Minusy minusami, ale efekt rewelacyjny. Bardzo lubię ten typ rolet 🙂 Ciekawa jestem jakiej gramatury jest len z biotextilu, bo również kupuję u nich len.

  Ściskam 🙂

  • 13 marca 2017 at 11:40 — Odpowiedz

   Renia 🙂 Mnie minusy nie przesłaniają plusów tych rolet 😉 a co do gramatury to nie pamietam. A aktualnie nie ma go w ofercie. Jesli chcesz mogę dopytać 🙂

 3. 13 marca 2017 at 00:03 — Odpowiedz

  A skąd takie rzemyki grube kupić??

 4. 13 marca 2017 at 07:42 — Odpowiedz

  Roleta świetnie wygląda z rzemieniami. Ja niestety mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o szycie, więc ten projekt DIY u mnie odpada…a w sumie trochę szkoda. Świetnie wyszlo!

 5. 13 marca 2017 at 12:41 — Odpowiedz

  Piękne te rolety. Bardzo podoba mi się także ich kolor <3 Chyba mnie zmobilizowałaś…

 6. 13 marca 2017 at 19:40 — Odpowiedz

  No fajna jest, co tu dużo mówić! Może też się słyszę i zrobię taką 🙂

 7. 14 marca 2017 at 00:06 — Odpowiedz

  Piękne te Twoje rolety ;).

 8. 6 kwietnia 2017 at 23:19 — Odpowiedz

  Zrobiłam u synka w pokoiku na próbę i zastanawiam się nad innymi pokojami 🙂 Dzięki za pomysł. 🙂

 9. Aleksandra
  15 maja 2018 at 16:45 — Odpowiedz

  Mam głupie pytanie 😉 jak zawiesić roletę na hakach? 😉

  • 15 maja 2018 at 16:49 — Odpowiedz

   Heh..dorobię w weekend zdjęcie zbliżenia i z aktualizuje wpis. Bo rzeczywiście może to nie być jasne

   • Justyna
    22 lipca 2018 at 11:53 — Odpowiedz

    Czekamy na aktualizację 🙂 Bo też to mnie nurtuje. Już je mam prawie prawie – tylko ten aspekt mnie powstrzymuje. Haki – jakie i jak mocowane? Blaszki takie do wieszania obrazów – ale jak wtedy zdejmować roletę do prania – odkręcać i przykręcać te blaszki – to osłabi mocowanie wkrętów.

   • Justyna
    23 lipca 2018 at 17:09 — Odpowiedz

    Przyłączam się do.prośby o zdjęcie mocowania do ściany. Mam kilka opcji ale chciałabym podpatrzeć jak jest u pani.
    Justyna 🙂

   • Justyna
    25 lipca 2018 at 11:07 — Odpowiedz

    Czekamy na obiecaną aktualizację zdjęcia ze szczegółem mocowania do ściany 🙂 Chcę taką zrobić i tylko to mnie wstrzymuje. Mam kilka pomysłów, ale chciałabym zobaczyć jak jest u pani 🙂
    Justyna

    • 25 lipca 2018 at 11:22 — Odpowiedz

     Kompletnie o tym zapomnialam.przyznaje się. W ciagu tygodnia uzupełnie .Jeśli by nie było proszę męczyć komentarzem :przypominam 😉

     • Justyna
      28 lipca 2018 at 14:10

      Przypominam 😉

     • 28 lipca 2018 at 22:51

      PAMIETAŁAM, JEST EDIT . NA KOŃCU WPISU. MAM NADZIEJĘ, ŻE TO POMOŻE. OCZYWIŚCIE JEDNA ROLETA ZAWIESZONA JEST NA DWÓCH HACZYKACH 🙂

     • Justyna
      28 lipca 2018 at 23:41

      Bardzo dziękuję za Edit. Wszystko jasne. Żeczywiście mocowanie jest bardzo subtelne. Ładnie to wygląda 🙂 No to biorę się do roboty 🙂
      Justyna

 10. Kasia
  11 października 2018 at 22:32 — Odpowiedz

  Witam,
  Czy mogłabyś zdradzić w którym sklepie zamawiałaś len?
  Kasia

  • 12 października 2018 at 15:09 — Odpowiedz

   Informacja o którą pytasz zawarta jest w treści posta ( i nawet z linkiem do sklepu) 🙂

 11. Urszula
  20 lipca 2020 at 19:09 — Odpowiedz

  hej,
  na czym są zawieszone granatowe zasłony?
  bo to nie „karnisz”, prawda?
  prośba o przybliżenie tego sposobu:)

 12. Anna
  5 marca 2021 at 19:46 — Odpowiedz

  A jak sprawdzają się rolety na oknach balkonowych, chodzi mi o otwieranie okna na oścież. Czy to rozwiązanie wogóle wchodzi w grę?

  • 7 marca 2021 at 16:57 — Odpowiedz

   Tak, to rozwiązanie wchodzi w grę, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Rolety trzeba zawiesić na tyle wysoko nad wnęką, żeby po zawinieciu mieściły się nad drzwiami. Po prostu trzeba zapewnić przestrzeń dla drzwi okiennych, by można było je otworzyć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU

Back

Udostępnij