GWIAZDKA ORIGAMI-INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Boże Narodzenie to ten czas w roku kiedy kreatywność w ozdabianiu wnętrz i zewnętrz sięga swoich wyżyn. Mocny nurt DIY/Zrób to sam, który od kilkunastu lat dzięki internetowi zyskuje na sławie i zwiększa grono swoich zwolenników, ma swoje 5 minut właśnie w grudniu. Ilość organizowanych warsztatów tworzenia ozdób świątecznych przed gwiazdką jest ogromna. Uważam to za super zjawisko. Sama mu ulegam i dokładam cegiełkę, a nawet kilka w tym temacie. W zeszłym roku była to gwiazda 3D z papieru, w tym sezonie gwiazdka origami. W poprzednich latach też znajdziecie sporo świątecznych inspiracji na dekoracje hand made.

ORIGAMI

Origami i wszelkie działania manualne w tym temacie uwielbiam i dzięki internetowi mogę czerpać inspiracje garściami. Składnie papieru z tutorialami krok po kroku, czy to w formie zdjęć czy filmów, stało się dużo łatwiejsze i dostępniejsze. Choć, jak prawie we wszystkim, są różne stopnie trudności.

Moje ulubione papierowe formy orgiami to takie, które po dwóch razach pamiętam, a każde następne składanie odbywa się już automatycznie bez zerkania na instrukcję. Dziś pokażę Wam gwiazdkę, która w pierwszym momencie może wydać się Wam trudna. Jest jednak banalnie łatwa. Wystarczy złożyć jedną, by każdą następną składać jak profesjonalny artysta origami.

GWIAZDKA ORIGAMI KROK PO KROKU

ETAP I

Klasyczne origami cechuje to, że przy tworzeniu form nie używamy kleju. W przypadku tej gwiazdki origami dokładnie tak jest, pomimo tego, że składa się ona z ośmiu części. Jej instrukcję dzielę na dwa etapy. W pierwszym pokażę Wam jak złożyć jedną z ośmiu części (pozostałe siedem składamy tak samo). W drugim etapie zobaczycie jak te części połączyć ze sobą.

MATERIAŁY
  • papier – ozdobny, biały, gazeta, pakowy czy jakikolwiek inny, który będzie Wam łatwo składać. Nie może być zbyt sztywny lub zbyt cienki, ani śliski. Jeśli używacie papieru ze wzorem, wystarczy, że będzie on tylko na jednej stronie.
  • nożyczki – będą potrzebne do wycięcia kwadratowych kartek.
  • linijka – opcjonalnie, jeśli będziecie potrzebowali wymierzyć dokładnie wielkość papieru.
WYKONANIE

Do wykonania papierowej gwiazdki origami potrzebujemy ośmiu takich samych kwadratowych arkuszy papieru. Gwiazda, którą wykonałam w tym tutorialu jest złożona z kwadratów o wymiarach 8 x 8 cm. Jej średnica po złożeniu to 13 cm. Każdy arkusz papieru składamy tak samo. Najpierw na pół po przekątnej, wzorem na zewnątrz.

Złożoną na pół kartkę rozkładamy i jeden z boków zaginamy od czubka do zgięcia w połowie kartki, wzorem na zewnątrz.

To samo robimy z drugim bokiem, tak aby krawędzie obu spotkały się na zgięciu kartki. Cały proces powtarzamy z pozostałymi dwoma bokami.

Gdy złożymy wszystkie krawędzie do środka, odwracamy powstały w ten sposób romb, gładką stroną do góry.

I to jest część, którą trudno pokazać dokładnie na zdjęciach, więc spróbuję dobrze opisać. Bok rombu (ta część, która była składana jako pierwsza) zginamy lekko po ukosie zaczynając do rogu z szerszym kątem. Czynność powtarzamy z drugim bokiem. W ten sposób tworzymy zagięcia, które ułatwią nam wygięcie części rombu na zewnątrz i stworzenie coś w rodzaju ptaszka, lub litery V. Ten proces pokazuje aż na sześciu zdjęciach, aby wyraźnie było widać jak wygląda to zagięcie.

Ten „ptaszek” lub „V”, który stworzyliśmy, to jedno z ośmiu ramion gwiazdki. W ten sam sposób składamy pozostałe siedem kwadratów.

ETAP 2

Gdy już mamy gotowe wszystkie osiem części gwiazdy, możemy połączyć je ze sobą. Krótsze ramię jednego „ptaszka” umieszczamy w środku dłuższego ramienia kolejnego „ptaszka”. Robimy to odchylając dwie części papieru w środku dłuższego ramienia i wkładając wewnątrz krótsze ramię kolejnej części. Czynność powtarzamy, aż połączymy wszystkie ramiona razem.

Gwiazdka origami gotowa! Nie zrażajcie się, jeśli w trakcie składania coś Wam się zacznie rozpadać. Złóżcie gwiazdę na luźno, a potem ramię, po ramieniu dociskajcie.

JAK WYKORZYSTAĆ GWIAZDKI ORIGAMI?

Jak już wpadniecie w szał robienia takich gwiazdek (tak jak ja w zeszłym roku), możecie zacząć się zastanawiać, co potem z nimi począć? Myślę, że pomysłów Wam nie braknie, ale podpowiem, że najlepiej odnajdują się zawieszone na sznureczku jako bombki na choince. Ja je wykorzystałam jeszcze inaczej, ale to pokażę już w następnym poście!

Jeśli instrukcja składania gwiazdki origami w formie zdjęć, krok po kroku, jest dla Was jeszcze mało czytelna, to zapraszam Was na mój instagram, gdzie pojawił się też film w tym temacie.

ściskam

Iza

METAMORFOZA WNĘTRZA -PRZEDPOKÓJ
WIGILIJNY STÓŁ -NATURALNE I MINIMALISTYCZNE DEKORACJE

1 Komentarz

  1. Kasia
    8 listopada 2022 at 12:58 — Odpowiedz

    piekne gwaizkdi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU

Back

Udostępnij