Moi stali czytelnicy i oglądacze wiedzą, że dekoracja stołów to moja pasja, a aranżacje świąteczne lubię najbardziej. Tym razem to co może Was zaskoczyć to minimalistyczne dekoracje, które będą królować w tej aranżacji. Od kliku lat nie ma sezonu, aby wigilijny stół w wykonaniu Colores de mi alma nie pojawił się na blogu. Wyjątkiem był zeszły rok. Nie dlatego, że nie zdążyłam przygotować materiału, ale dlatego, że brakło mi czasu i sił na jego publikację.
Z perspektywy roku widzę, że dobrze się stało. To co będę chciała Wam dziś przekazać w temacie naturalnych i minimalistycznych dekoracji, łatwo będzie mi uzasadnić na przykładzie tych zdjęć z poprzedniego sezonu.
Zanim pokażę Wam moją propozycję na ten rok (na następne lata też się sprawdzi), przypomnę Wam jak wyglądały świąteczne stoły w poprzednich latach. Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej, linki do wpisów znajdziecie na końcu postu.
WIGILIJNY STÓŁ
ZŁOTO I PRZEPYCH CZY NATURA I MINIMALIZM?
Chyba nie ma w naszej kulturze bardziej maksymalistycznego w dekoracjach święta niż Boże Narodzenie. Dajemy się ponieść szaleństwu w rytm hasła „raz się żyje!” Wydaje mi się również, że ten czas najbardziej sprzyja kreatywnym pomysłom na dekoracje, zarówno w zaciszu domowym przy projektach DIY, jak i w fabrykach producentów świątecznych gadżetów.
Jeszcze niecałą dekadę temu największym trendem w stylizacji świątecznej stołu był przepych w dekoracjach. Królowało złoto, duża ilość gadżetów (często plastikowych), czerwień i zieleń. Od kliku sezonów, różnymi drogami wkrada się do naszych domów trend na święta bez plastiku, blisko natury i na minimalistyczne dekoracje. I ja z chęcią dołożę swoją cegiełkę w tym temacie.
PONADCZASOWOŚĆ NATURALNYCH MATERIAŁÓW
Natura i minimalizm to takie hasła, które niezależnie od trendów zawsze odnajdą się czy to we wnętrzach, czy w dekoracjach, czy w każdej innej dziedzinie. Naturalne materiały z czasem nabierają patyny, która nadaje im szlachetności. Nieidealne szyszki przechowywane z roku na rok będą zawsze lepiej wyglądać, niż plastikowe bombki, z których z czasem może odpryskiwać farba. I tym właśnie kierowałam się aranżując wigilijny stół w zeszłym roku. Jak widzicie, mimo iż publikuje go po takim czasie, nadal dobrze się prezentuje. Gdybym nie wspomniała o tym, że zdjęcia robiłam rok temu, uwierzylibyście w narrację o tegorocznej sesji zdjęciowej, prawda?
Świąteczna dekoracja stołu bardzo bliska tej stylistyce już pokazała się na moim blogu. Mimo upływu 6 lat nadal wzbudza zachwyt, za każdym razem, kiedy publikuję zdjęcia. Mam na myśli świąteczną kolację, którą przygotowałam razem z innymi blogującymi dziewczynami w Kuchni Spotkań IKEA. Sami spójrzcie.
NATURALNE I MINIMALISTYCZNE DEKORACJE WIGILIJNEGO STOŁU- CZYLI JAKIE?
Napisałam Wam, jak wspaniale może prezentować się wigilijny stół w naturalnym wydaniu, ale co to znaczy? Jakie elementy użyć, czym się kierować w doborze dekoracji, jaką kolorystykę wybrać? Zaraz przedstawię Wam jak ja to widzę. Jeśli chcecie coś dodać do tego co napisałam poniżej, piszcie pod postem.
NATURALNE I MINIMALISTYCZNE DEKORACJE- KOLORY
Zacznijmy od kolorystyki. Co mam na myśli pisząc naturalne kolory? Barwy natury, szczególnie te występujące w krajobrazie o tej porze roku. Czyli wszelkie odcienie szarości, beżów i brązów, ciemne zielenie (występujące na drzewach iglastych) i biele (śnieg). Jeśli jednak bez elementu błysku nie wyobrażamy sobie świąt, to drobne złote akcenty świetnie się odnajdą w wyżej wymienionej grupie kolorów. W końcu złoto to naturalny kruszec. Czerwień też nie jest w tym przypadku zabroniona. Gałązki głogu czy ostrokrzewu z drobnymi czerwonymi owocami to od dawna jedna z bardziej tradycyjnych, naturalnych ozdób świątecznych.
NATURALNE I MINIMALISTYCZNE DEKORACJE- MATERIAŁY
Wybierając przedmioty do stylizacji wigilijnego stołu zadbajmy o to, żeby nie były wykonane z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Czym możemy zastąpić te surowce? Proszę, o to lista:
- tkaniny naturalne len i bawełna- obrus, serwetki, podkładki pod talerze, ozdoby
- ceramika- talerze, dzbanki, uchwyty do serwetek, ozdoby, świeczniki
- szkło -talerze, kieliszki, szklanki, świeczniki, ozdoby świąteczne
- metal-świeczniki, ozdoby świąteczne, sztućce
- drewno- ozdoby, świeczniki, podtalerze, sztućce, tace, uchwyty do serwetek
- słoma, wiklina, plecionka- ozdoby, podkładki, latarenki
- papier- ozdoby (ze sklepu i DIY)
- rośliny- jako ozdoby: szyszki, gałązki głogu, gałązki drzew iglastych, gałązki drzew liściastych, suszone pomarańcze, jabłka, orzechy, cynamon, mech, eukaliptus, kwiaty bawełny itp
- świeczki – ideałem są takie z wosku pszczelego, albo soi, ale tu decyzja należy do Was.
NA MOIM STOLE
Gdy już wiecie czym się kierować przy wyborze dekoracji na minimalistyczny i naturalny świąteczny stół, będzie Wam łatwiej taki stworzyć. Jeśli jednak zainspirowały Was konkretne przedmioty z tej stylizacji, to postaram się podpowiedzieć, gdzie ich szukać. Większość z nich jest już ze mną kilka lat. Widzicie więc, że nie trzeba mieć co roku całego nowego zestawu świątecznego, aby stół za każdym razem wyglądał trochę inaczej.
- Moim ukochanym materiałem jest len, co mogliście zauważyć już przy innych świątecznych stołach. Jestem mu dość wierna, a zaopatruję się w niego głównie w dwóch miejscach. Jest to IKEA i Bio Textil. Na stole z lnu jest obrus i serwety. Tu bardzo zależało mi na tym lekko niedbałym i nonszalanckim efekcie, dlatego tekstylia są niewykończone.
- Ceramiczne choinki zakupiłam kilka lat temu. Ich prosta forma jest ponadczasowa. Te, które widzicie na zdjęciach są z Jysk i Flying Tiger. W tym roku podobne ma w swojej ofercie Pepco. W tym stylu znalazłam też propozycję ceramicznej choinki na allegro.
- Kieliszki i świeczniki na tealighty to również IKEA i ich stała oferta. Szukajcie pod hasłami FINSMAK i kielich IKEA 365+ .
- Czarne sztućce zakupiłam 1,5 roku temu na promocji w Homla, ale nadal są dostępne i możecie je kupić nie tylko w sklepie, ale także na allegro. Mam też takie złote i uważam, że stosunek ceny do jakości jest całkiem dobry. Myję je w zmywarce. Możecie też poszukać w innych sklepach. Aktualnie są dostępne chyba w każdym sklepie z wyposażeniem domowym.
- Uchwyty z drewnianych koralików to projekt DIY. Możecie łatwo zrobić go sami. Wystarczy zakupić drewniane koraliki i drucik florystyczny.
- papierowe gwiazdy– to również projekt DIY. Aby je zrobić potrzebujecie kolorowy papier (może być pakowy lub specjalny do origami czy scrapbookingu) i tutorial na gwiazdki origami.
- naturalne gałązki– w okresie przedświątecznym nie powinniście mieć problemu z ich zdobyciem, nawet jeśli mieszkacie w mieście. Gdyby jednak był to problem, to podpowiadam, że w punkcie z choinkami, często można wziąć je za darmo jako odpady od drzewek. W 100% pewnym punktem, gdzie takie gałązki zawsze dostaniecie, są kwiaciarnie mieszczące się blisko cmentarzy.
NATURALNIE, LECZ W KOLORZE
Może tak być, że idea naturalnych świąt jest Wam bliska, jednak kochacie kolor. Minimalizm barw nie jest dla Was. Ja to bardzo dobrze rozumiem, dlatego w tym roku przygotowałam też alternatywną wersję wigilijnego stołu. Tym razem nie zobaczycie go u mnie na blogu, ale w artykule, który stworzyłam dla Allegro. Zajrzyjcie tam, jeśli jesteście ciekawi!
ŚWIĄTECZNY STÓŁ – INSPIRACJE
Gdybyście nadal czuli niedosyt inspiracji, dużo więcej znajdziecie na moim blogu:
- wigilijny stół w pastelach
- blue velvet, czyli miękko i zimowo na świąteczny stole
- wigilijny stół w odcieniach zieleni
- święta w stylu nordic
- bożonarodzeniowa kolacja w kolorze niebieskim
- rustykalne nakrycie wigilijnego stołu
ściskam
Iza
* w poście występują linki afiliacyjne
Brak komentarzy