MAŁA ŁAZIENKA Z PRYSZNICEM

MAŁA ŁAZIENKA-METAMORFOZA W RAMACH HOME STAGINGU

W ramach home stagingu, o którym pisałam Wam już przy poście o salonie i sypialni, zmianę przeszła również mała łazienka. Było to jedyne pomieszczenie, które wyjątkowo poddaliśmy całkowitej metamorfozie, czyli tradycyjnemu remontowi. Nie musiałam specjalnie namawiać właścicieli do tego kroku, bo sami sugerowali zasadność tego wydatku w budżecie.

ZAŁOŻENIA REMONTU ŁAZIENKI

Remont małej łazienki to suma założeń właścicieli i mnie jako projektanta. Jednym z ważniejszych i podstawowych czynników był oczywiście budżet (im mniejszy tym lepszy, ale bez skąpstwa). Inwestorom również bardzo zależało na tym, by w aranżacji łazienki znalazł się wygodny w użytkowaniu prysznic zamiast wanny. Kolejnym wymogiem z ich strony było zachowanie z aktualnego wyposażenia wnętrza: sprawnej pralki oraz niedawno remontowanego sufitu z wpuszczanym oświetleniem – reflektorami.

Jakie założenia przy metamorfozie tego małego pomieszczenia postawiłam sobie ja jako projektant? Funkcjonalność, uniwersalność, łatwość w użytkowaniu i estetyka. To dość ogólne pojęcia, więc napiszę Wam, co przez to rozumiem.

MAŁA ŁAZIENKA-PROJEKT

FUNKCJONALNOŚĆ

Zacznijmy od tego, że omawiana łazienka jest bardzo małym pomieszczeniem w starym budownictwie, o wymiarach 1,86 m na 1,43 cm co nam daje 2,6 m2. Na tym metrażu musiały się znaleźć: wygodna kabina prysznicowa, umywalka z lustrem, duża pralka, miejsce do przechowywania i co najważniejsze miejsce dla użytkownika. Kiedy łazienka będziemy mogli nazwać funkcjonalną? Wtedy, kiedy pomimo małego metrażu pomieszczenia jesteśmy w stanie umieścić niezbędne wyposażenie, wejść do łazienki i wygodnie z niego korzystać. I to było mój główne cel w projekcie łazienki.

Co w funkcjonalnej łazience powinno się znaleźć?

 • prysznic/wanna i umywalka
 • lustro
 • miejsce do przechowywania ręczników, chemii domowej
 • miejsce na kosmetyki, suszarki, golarki itp. przy wynajmie nie wiemy, kto będzie korzystał z pomieszczenia.
 • zamykane szafki, które pomogą zachować porządek organizacyjny i wizualny, co na małej powierzchni jest bardzo ważne.
 • ergonomiczny rozkład umywalki, prysznica i elementów wspomagających takich jak haczyki i wieszaki na ręczniki, ubrania itp.
 • wystarczająco duża umywalka, w której poza umyciem rąk, zębów i twarzy będziemy mogli zrobić małe ręczne pranie.
 • odpowiednie oświetlenie pozwalające w pełni korzystać z łazienki np. przy wykonaniu makijażu czy przy goleniu się.
 • pralka
 • kosz na brudną bieliznę
 • idealnie byłoby wygospodarować miejsce na suszenie prania i przechowywania mopa itp., choć przy małych powierzchniach bywa to trudne.

UNIWERSALNOŚĆ

Dlaczego uniwersalność znalazła się jako jedna z głównych cech w metamorfozie łazienki? Inwestycja w remont i metamorfozę pomieszczeń w tym mieszkaniu była pokierowana chęcią jego wynajmu. Przy tym projekcie użytkownik jest więc bliżej nieokreślony, bo nie wiem kim będzie najemca i jaki będzie miał gust. Aranżując małą łazienkę zadbałam o to by spełniała podstawowe funkcje i wykończenie było klasyczne w swojej estetyce. Dzięki temu miała szansę spodobać się większemu gronu potencjalnych najemców.

ESTETYKA

Czy wygląd łazienki jest równie ważny jak jej funkcjonalność? Jeśli trafiliście na mojego bloga, to jestem pewna, że podzielacie moje zdanie. Stylistyczna aranżacja łazienki jest dla mnie równie ważna jak aranżacja funkcjonalna. Dlatego mimo ograniczonego budżetu zadbałam w równym stopniu o obie te cechy. I tu, tak samo jak w przypadku salonu, świetnym miejscem do realizacji tego projektu była IKEA. To tam zostało zakupione estetyczne i funkcjonalne wyposażenie.

Na pewno wiecie, że mistrzami w projektowaniu małych wnętrz i wyposażenia do nich są właśnie projektanci tej szwedzkiej firmy. Dodatkowo na ich stronie można zaplanować nie tylko kuchnię, ale też i takie pomieszczenia w narzędziach do planowania łazienki. Dlatego, to że do nich skierowałam się w pierwszych krokach przy planowaniu małej łazienki w mieszkaniu na wynajem, nie powinno dziwić.

ŁATWOŚĆ W UŻYTKOWANIU

Łatwość w użytkowaniu łazienki, to nie tylko funkcjonalność wyposażenia, ale także funkcjonalność wykończenia takiego pomieszczenia. Wszyscy wiemy, że najlepiej uczyć się na własnych błędach i wyciągać z nich wnioski. Korzystałam z łazienek w wynajmowanych mieszkaniach, projektowałam też własną i dawno temu wybierałam płytki do łazienki w domu w Starachowicach. W moim domu to ja głównie odpowiadam za sprzątanie tej części mieszkania, więc wiem jakie mogą być słabe i mocne punkty na linii aranżacja łazienki, a utrzymanie czystości.

Wyżej opisane doświadczenie miało również wpływ na to jakie kafle i fugi wybrałam na ściany i podłogi łazienki. Przede wszystkim postawiłam na duże kafle, co zmniejszyło ilość fug (mniej do czyszczenia). Ze względu na wielkość łazienki i klasyczną aranżację, kafle na ścianach są białe w satynowym wykończeniu. Na podłogę również wybrałam białe kafle, ale ze wzorem imitującym marmur. Jako użytkownik kaflowych podłóg bez wzoru, szczerze ostrzegam przed takim wyborem. Niezależnie od ich koloru na powierzchni widać każdy paproch, co osobę lubiącą choć względny porządek może doprowadzić do szału. Moje beżowe kafle w łazience z przyjemnością ubrałam we wzór i to była bardzo dobra decyzja.

Fugi to podobno jedna z najbardziej kłopotliwych decyzji do podjęcia przy remoncie. Tu wybór był dla mnie oczywisty. Nie mogły być białe i zbyt jasne. Postawiłam na odcienie szarości. Pasowały do całej aranżacji małej łazienki i będą mniej kłopotliwe w czyszczeniu zarówno dla użytkowników jak i właścicieli po wyprowadzeniu się najemców.

MAŁA ŁAZIENKA Z PRYSZNICEM

Jednym z wymogów projektu łazienki, o którym wcześniej pisałam był prysznic zamiast wanny. Inwestorzy na początku chcieli zastosować prysznic bez brodzika. Zanim jednak zakończyłam projekt skonsultowałam taką możliwość z głównym wykonawcą remontu łazienki. Okazało się, że w starym budownictwie nie było możliwości realizacji wersji podłogowej prysznica. Zastosowałam więc brodzik o wymiarach 100 na 70 cm oraz kabinę z drzwiami przesuwanymi, co pozwoliło zaoszczędzić przestrzeń w łazience. Była to maksymalna wielkość prysznica, którą mogłam zastosować, tak by można było umieścić pozostałe wyposażenie i wygodnie poruszać się po małej łazience.

Przy remoncie mieszkania część prac wykonywałam osobiście, więc po skończonej pracy miałam sposobność sprawdzenia funkcjonalności prysznica i całego wnętrza. I jako chwilowy użytkownik jestem bardzo zadowolona z tego projektu małej łazienki.

PRZECHOWYWANIE I ORGANIZACJA W ŁAZIENCE

Łazienka, niezależnie czy mała czy duża to nie tylko prysznic i umywalka. Dobrze zaprojektowana przestrzeń musi uwzględniać również przechowywanie kosmetyków i niezbędnych akcesoriów łazienkowych. Gdy w małej łazience uda nam się umieścić także pralkę, dobrze jest mieć miejsce na przechowywanie środków do prania. Tu na pomoc przyszedł mi system mebli ENHET.

Mimo małych rozmiarów pomieszczenia udało mi się zastosować komplet mebli do łazienki z wcześniej wspomnianej serii. W jego skład do tego pomieszczenia weszły dwa elementy: Pierwszym jest podwieszana szafka umywalkowa ENHET z szufladami o szerokości 60 cm i głębokości 42 cm. Dzięki temu mamy sporo miejsca na przechowywanie kosmetyków. Do tego dobrałam pasującą ceramiczną umywalkę TVALLEN. Nie wiem czy wiecie, ale IKEA oferuje na swoje umywalki 10 lat gwarancji. Drugim meblem z tej serii, który zmieścił się na 2,6 m2 jest wysoka na 180 cm i szeroka na 30 cm szafa. Cała linia mebli z tej serii dedykowana jest do małych pomieszczeń typu kuchnia, łazienka czy pralnia. I jak to często bywa w meblach IKEA maksymalnie wykorzystują minimalną przestrzeń.

BATERIE ŁAZIENKOWE

Projektując małą łazienkę, zależało mi na tym, aby nie zmniejszać jej optycznie przez zastosowanie ciemnych kolorów. Wybór jasnych kafli na podłodze i ścianach był podyktowany rozmiarem pomieszczenia. Chciałam jednak dodać charakteru wnętrzu, dlatego postawiłam na czarne, kontrastowe dodatki. Wybrałam też takie baterie. Choć te, które widzicie na zdjęciu są ze sklepów internetowych, to gdybyście chcieli ułatwić sobie zakupy i projektując łazienkę w planerze IKEA wykorzystać jak najwięcej ich produktów, zwróćcie uwagę na ich ofertę. Mi wpadła w oko czarna bateria umywalkowa LUNDSKAR z trwałymi dyskami ceramicznymi odpornymi na tarcie powstające przy zmianie temperatury wody.

DODATKI I OŚWIETLENIE ŁAZIENKOWE

Mamy prysznic, umywalkę, pralkę i kafle na ścianach i podłodze. Do pełni szczęścia użytkownika małej łazienki brakuje oczywiście lustra, wieszaków i oświetlenia. A jeśli ważna jest dla nas atmosfera wnętrza warto zadbać też o inne dodatki, które mogą być zarówno dekoracyjne jak i funkcjonalne. Co dobrałam do tej łazienki?

OŚWIETLENIE ŁAZIENKOWE

Na początku wpisu wspominałam, że jedną z pozostawionych rzeczy po starej łazience jest oświetlenie wpuszczone w sufit. Jednak to nie jedyne punkty świetlne, które powinny znajdować się w takim wnętrzu. Dodatkowe lampy umieszczamy również przy umywalce nad lustrem. Ja wybrałam dwa proste czarne kinkiety SKURUP. Dzięki temu, że ramię i klosz są regulowane można skierować światło w dowolne miejsce. Przy oświetleniu nad lustrem to bardzo wygodna opcja.

DODATKI DO ŁAZIENKI

Kinkiety o których wspominałam w poprzednim akapicie mają za główne zadanie oświetlić maksymalnie duże i okrągłe lustro w czarnej ramie, które umieściłam nad umywalką. W IKEA znajdziecie duży wybór okrągłych luster jak na przykład LANGESUND. Co ważne, wszystkie w ofercie sklepu są bezołowiowe.

Do odwieszania ręczników wybrałam serię elegancka i z charakterem SKOGSVIKEN pasującą do całej koncepcji małej łazienki i jednocześnie idealnie wpisującą się w nieduży budżet remontowy. Ostatecznie w pomieszczeniu został tylko drążek na ręczniki kąpielowe, ponieważ haki wykorzystałam w projekcie w przedpokoju (o tym będzie w kolejnym poście). Wieszak przy umywalce to efekt szybkiego zakupu w pobliskim sklepie. Czasami bywa i tak. Gdyby nie goniące mnie wtedy terminy, na pewno kupiłabym brakujące haki przez internet na stronie IKEA lub w aplikacji.

PREZENTACJA ŁAZIENKI W RAMACH HOME STAGINGU

Aranżacja własnej łazienki, a łazienki na wynajem to dwie różne kwestie. Największą różnicą jest wyposażenie uzupełniające. Przy drugiej opcji skupiamy się na najważniejszym wyposażeniu bez którego korzystanie z tego pomieszczenia byłoby utrudnione (o nim napisałam już wcześniej). Jednak, żeby prezentacja łazienki dla potencjalnego klienta była bardziej atrakcyjna warto zadbać o szczegóły wyposażenia i wprowadzić bardziej domowy i przytulny nastrój.

Jakie dodatki do łazienki wybrałam, żeby to osiągnąć? Wystarczyło dodać pasujące kolorystycznie ręczniki KORNAN , czy prosty zestaw przyborów do łazienki STORAVAN. Kosze z juty albo w wikliny BRANÄS ocieplają wizualnie wnętrze i mogą sugerować potencjalnemu najemcy sposób na przechowywanie brudnej bielizny. Pusta ściana nad pralką, aż prosiła się o dekorację. Połączyłam przyjemne z pożytecznym i w ramce RIBBA umieściłam grafikę z symbolami ułatwiającymi prawidłowe pranie ubrań.

Patrząc na tak zaaranżowaną łazienkę, łatwo sobie wyobrazić, że robimy sobie tu SPA w świetle świec w świecznikach FINSMAK, wychodzimy spod prysznica prosto na mięciutki dywanik TOFTBO i otulamy się miękkim szlafrokiem frote ROCKAN. Nie wiem jak Wy, ale ja już się rozmarzyłam. 😉

Tak przy okazji, to rozmarzenie o SPA jest o wiele milsze, kiedy mam świadomość, że IKEA do produkcji tych ręczników, szlafroków czy dywaników podchodzi w duchu EKO i korzysta z bawełny z zrównoważonych źródeł lub z recyklingu.

ODDZIELNA TOALETA- NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA

Czy oglądając tę metamorfozę zastanawialiście się, a gdzie jest toaleta? Całe szczęście nie musiałam jej umieszczać na tak małym metrażu. Toaleta znajduje się tuż obok za ścianą. Ona również przeszła metamorfozę, ale nie generalny remont. Osobiście, gdybym miała robić zmiany dla siebie połączyłabym oba pomieszczenia. Ta opcja nie wchodziła w grę w tym przypadku. Inwestorzy prosili też, żeby odnowić toaletę minimalnym kosztem. Co więc zostało wykonane?

MALOWANIE KAFLI

Malowanie kafli w świecie szybkich i efektownych metamorfoz to już żadna nowość. I to jest bardzo duża zaleta tej opcji. Dlaczego?

 • wybór farb, kolorów i producentów oferujących środki do takich zmian jest aktualnie bardzo duży w porównaniu z tym co było jeszcze kilka lat temu.
 • jakość farb dzięki konkurencji jest coraz lepsza.
 • malowanie kafli jest już całkiem dobrze przetestowane przez użytkowników, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami w internecie po kilku latach użytkowania. Dzięki temu przy metamorfozie zrezygnowałam z malowania kafli podłogowych, bo te są najbardziej narażone na ścieranie.

Pomalowałam tylko kafle na ścianie. Nałożyłam w sumie 4 warstwy farby. Tak jak w łazience wybrałam biały kolor. Opinie o stopniu trudności malowania kafli są różne. Według mnie, jeśli ktoś ma wprawę w malowaniu wałkiem poradzi sobie bez problemu.

KAFLE PODŁOGOWE PCV

Co w takim razie zastosowałam na podłodze? Samoprzylepne płytki PCV. Jest to dość tania i efektowna opcja przy takich metamorfozach. Kafle są na tyle niedrogie, że można kupić ich kilka na zapas i w przypadku zniszczeń łatwo wymienić pojedyncze płytki. Ich montaż jest szybki i łatwy.

ZABUDOWA ZE SKLEJKI

Największą zmianą remontową w łazience była wymiana zabudowy nad toaletą. Tu wykorzystałam doświadczenie moje i mojego męża i zaprojektowałam prostą zabudowę, która maksymalnie wykorzystuje układ i wysokość pomieszczenia, dzięki temu dużo pomieści. Wiadomo, że schowków nigdy za mało. Tradycyjnie wykorzystaliśmy kantówki i sklejkę.

AKCESORIA DO TOALETY

Toaleta ze względu na swoją wielkość i funkcję nie jest pomieszczeniem, gdzie można poszaleć z akcesoriami. Z tego powodu każdy element ma znaczenie. Motyw czarnych dodatków powtarza się w każdym pomieszczeniu w tym mieszkaniu. Nie inaczej jest w łazience. Szafka zyskała czarne skórzane uchwyty, które widzieliście już w garderobie, łazience, a zobaczycie jeszcze w przedpokoju i kuchni. Dlatego uchwyty na papier SKOGSVIKEN i szczotkę do toalety ENUDDEN (aktualnie dostępna jest tylko biała) były idealnym wyborem do tego wnętrza.

MAŁA ŁAZIENKA -INSPIRACJE

Opisując Wam dokładnie remont i metamorfozę tej mini łazienki oraz toalety chciałam pokazać, że można mieć piękne i funkcjonalne wnętrze bez ogromnego budżetu i wielkiej przestrzeni. Liczy się pomysł i skupienie na najważniejszych funkcjach pomieszczenia. Czasami trzeba wybrać co remontujemy, co poddajemy metamorfozie, ale najważniejsze, to nie rezygnować z tego by w naszym domu żyło nam się lepiej i ładniej. Moja mantra – otoczenie ma znaczenie.

Jeśli ta realizacja zaostrzyła Wam apetyt na zmiany we własnych mini łazienkach, a nadal czujecie niedosyt informacji i rad to odsyłam Was do artykułu na stronie IKEA, który może Wam pomóc w dobrym rozplanowaniu waszych łazienkowych wnętrz.

ściskam

Iza

Wpis powstał przy współpracy z IKEA

METAMORFOZA POKOJU
SZAFA NA WYMIAR

2 komentarze

 1. Sylwia
  2 października 2021 at 15:02 — Odpowiedz

  Witam
  Jakich konkretnie płytek użyłaś do metamorfozy tej łazienki?
  Dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • 13 października 2021 at 14:50 — Odpowiedz

   Hej,
   płytki na podłodze to : Gres szkliwiony Neoclassic Biały 20 X 60 Castello Ceramica a na ścianach Glazura COLORI WHITE 29.8 X 59.8 ARTE . Jedno i drugie zakupione w Leroy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU

Back

Udostępnij